Pielęgniarka środowiskowa. Kwalifikacje, uprawnienia i obowiązki
Pielęgniarki środowiskowe to specjalistki od opieki zdrowotnej, przede wszystkim udzielanej pacjentom w ich domach. Zajmują się zarówno pielęgnacją chorego, a także instruowaniem pacjenta i jego bliskich, jak o niego prawidłowo zadbać. Z roku na rok na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na pielęgniarki środowiskowe, zwłaszcza z uwagi na starzejące się społeczeństwo.
Pielęgniarka środowiskowa — kim jest i jakie ma kwalifikacje?
Pielęgniarka środowiskowa to ceniony i szanowany specjalista medyczny, który pomaga chorym pacjentom w ich domach. Jej priorytetowym zadaniem spośród wielu jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej i opieka nad osobami z niepełnosprawnościami i unieruchomionymi. które z wielu różnych przyczyn nie mogą dotrzeć do placówki medycznej.
Opieka pielęgniarki środowiskowej może być zapewniona każdej osobie, która regularnie płaci składki zdrowotne. W praktyce jednak najczęściej z takiej usługi korzystają seniorzy, którzy oczywiście ze względu na swój wiek i stan zdrowia mają często problemy z wykonywaniem codziennych czynności. To właśnie pielęgniarka jest wtedy odpowiedzialna za pomoc i specjalistyczną opiekę medyczną, na przykład stałe kontrolowanie stanu pacjenta i podawanie przepisanych przez lekarza leków w wyznaczonych na to godzinach. Właśnie dlatego też ważne, by zawsze miała pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria. Nie bez znaczenia jest też specjalistyczna odzież dla pielęgniarek, która znacząco potrafi ułatwić tę pracę np. dzięki zastosowaniu elastycznych, przewiewnych tkanin. Wygoda, atrakcyjny design oraz funkcjonalne rozwiązania, takie jak dodatkowa liczba kieszeni na przechowywanie różnych przydatnych rzeczy znacznie poprawiają komfort pracy.
Dodatkowo ważnym aspektem jest, aby pielęgniarka środowiskowa była zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych oraz posiadać ważne prawo do wykonywania swojego zawodu. W ramach swojej pracy na rzecz chorych pacjentów pielęgniarka środowiskowa może wykonywać wiele niezbędnych czynności medycznych, takich jak podawanie leków, zmienianie opatrunków, wstrzykiwanie leków, prowadzenie rehabilitacji czy udzielanie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Wiele z nich osoba chora, szczególnie starsza, może zapomnieć lub nie być w stanie zrobić ich samodzielnie.
Opieka pielęgniarki środowiskowej nad pacjentami w ich domach
Wyspecjalizowana pielęgniarka środowiskowa jest bardzo ważną osobą w opiece nad pacjentami, którzy z przeróżnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie korzystać z wybranych usług medycznych w placówkach zdrowotnych. Poprzez fakt, że opieka pielęgniarki środowiskowej jest świadczona w domach pacjentów, wiele poszkodowanych przez los osób może kontynuować swoje codzienne życie, a jednocześnie otrzymywać niezbędną opiekę medyczną.
Pielęgniarka środowiskowa wykonuje bardzo wiele zadań, takich jak chociażby przeprowadzanie badań i zabiegów, podawanie leków, zmienianie opatrunków, udzielanie porad i edukowanie pacjentów oraz ich rodzin, w jaki sposób powinni pomagać pacjentowi podczas jej nieobecności. Ponadto pielęgniarka często działa jak pośrednik między pacjentami a innymi pożądanymi do pomocy specjalistami medycznymi: lekarzami, fizjoterapeutami, dietetykami itp. W przypadku pacjentów wymagających stałej opieki, pielęgniarka środowiskowa często odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu innym problemom zdrowotnym, a także w bardzo szybkim reagowaniu na sytuacje nagłe, które ciężko przewidzieć. Regularne wizyty pielęgniarki w domu pacjenta pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie chorób oraz zapobieganie ich pogłębianiu się.
Jednym z głównych wyzwań, jakie stawia przed pielęgniarką środowiskową opieka nad pacjentami w ich domach, jest konieczność dostosowania się do różnych warunków, w jakich pacjenci żyją i funkcjonują. Pielęgniarka musi wziąć pod uwagę wiele aspektów, m.in. warunki mieszkaniowe, styl życia, preferencje żywieniowe czy stan psychiczny pacjenta. W tym również może pomóc dobrze dopasowana odzież dla pielęgniarek, ważne jest, by była wygodna i funkcjonalna z uwagi na długotrwałą pracę. Istotne jest również, by pielęgniarka środowiskowa była nie tylko wykształcona w dziedzinie opieki medycznej, ale także dobrze radziła sobie w bezpośrednim kontakcie z pacjentami i ich rodzinami. To wszystko bez dwóch zdań wymaga od pielęgniarki środowiskowej bardzo dużej odpowiedzialności i samodyscypliny, a także zdolności do pracy w zespole.
Uprawnienia — jak zostać pielęgniarką środowiskową?
Jeśli chcesz zostać pielęgniarką środowiskową, to musisz posiadać wykształcenie medyczne, a najlepiej pielęgniarskie. W praktyce oznacza to, że należy mieć ukończone studia pielęgniarskie lub szkołę pomaturalną z 12-miesięcznym stażem podyplomowym. Ponadto warto poszerzać swoją wiedzę i umiejętności poprzez ukończenie specjalistycznych kursów i szkoleń, które również dobrze przygotują do pracy w warunkach domowych z pacjentami. Są to przede wszystkim kursy kwalifikacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa środowiskowego, rodzinnego, środowiskowo-rodzinnego czy zachowawczego. Dodatkowymi kursami i szkoleniami, to kursy z zakresu opieki nad osobami przewlekle chorymi i z niepełnosprawnościami. Po uzyskaniu niezbędnej specjalizacji, pielęgniarka środowiskowa może pracować w wielu różnych miejscach, takich jak domy opieki, hospicja, ośrodki rehabilitacyjne, a także prowadzić opiekę nad pacjentami w ich własnych domach.
Reasumując: pielęgniarka środowiskowa to zawód, który staje się z roku na rok coraz bardziej popularny w Polsce, jak i również innych krajach na świecie. Dzięki pracy tej osoby pacjenci mogą korzystać z potrzebnej opieki medycznej w warunkach domowych, co znacząco przyczynia się do zwiększenia ich komfortu, potencjalnego zmniejszenia stresu i poprawę jakości życia. Jednak praca jako pielęgniarki środowiskowej wymaga odpowiednich kwalifikacji i stałego uzupełniania wiedzy. Dla bezpieczeństwa własnego i pacjentów konieczne jest zaopatrzenie się w odzież dla pielęgniarek. Praca pielęgniarki środowiskowej może być niezwykle satysfakcjonująca, ale wymaga również dużego zaangażowania i poświęcenia.