Jaki strój medyczny wybrać na zimę?
Praca w szpitalu czy w karetce w zimie często wiąże się z trudnymi warunkami. Jak się ubrać, żeby było wygodnie i ciepło? Sprawdź w naszym poradniku, o czym warto pamiętać przy kompletowaniu zimowego stroju medycznego i poznaj gotowe propozycje ze sklepu Apolonia.
Jak ubierać się do szpitala w chłodne dni? 4 wskazówki
Kompletowanie stroju do pracy zimą zawsze wymaga wzmożonej uwagi i świadomości trudnych warunków, z jakimi trzeba mierzyć się w chłodne dni. Zasada ta dotyczy również lekarzy, pielęgniarek czy pracowników pogotowia ratunkowego – wszyscy muszą dokładnie przemyśleć wybór konkretnego stroju. Czy zmiany temperatury faktycznie Ciebie dotyczą? Co będzie największym wyzwaniem? Co warto wiedzieć na temat medycznych strojów na zimę? Uporządkowaliśmy najważniejsze informacje na ten temat i przedstawimy Ci je w formie czterech praktycznych wskazówek.
1. Ubieraj się “na cebulkę”
Warto przede wszystkim pamiętać o starej i dobrze znanej zasadzie: ubieranie się warstwowo to jeden z najlepszych sposobów na to, żeby komfortowo przetrwać zimę. Dzięki strojom kompletowanym “na cebulkę” można dopasować poziom ochrony przed chłodem i zareagować wtedy, gdy zrobi się ciepło (na przykład w ogrzewanych pomieszczeniach). To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które często zmieniają otoczenie. Pracujesz w karetce i swoje obowiązki wykonujesz zarówno na dworze, jak i w ogrzewanych pomieszczeniach? Warstwowy strój medyczny będzie dokładnie tym, czego szukasz.
2. Dostosuj ubiór do temperatury
Zima nie dla każdego oznacza to samo. Niektórzy medycy chłodne dni spędzą w komfortowo ogrzewanych pomieszczeniach – często temperatura bywa wyższa niż latem. W takim przypadku wbrew pozorom najlepiej sprawdzą się przewiewne, bawełniane fartuchy czy bluzy z krótkim rękawem. Inni pracownicy służby zdrowia mogą zimą wykonywać swoje obowiązki głównie na zewnątrz (jak chociażby ratownicy medyczni). Wtedy warto zainwestować w dobrej jakości bieliznę termiczną, ciepłe ubrania z długim rękawem, dobrze chroniącą przed mrozem kurtkę.
3. Zadbaj również o obuwie
Kolejny ważny aspekt w kontekście zimowego stroju medycznego do pracy to obuwie medyczne. Buty muszą być solidnie skonstruowane, a przede wszystkim wyposażone w antypoślizgową podeszwę – na powierzchniach korytarzy czy innych pomieszczeń zimą często zbiera się sporo wody, więc łatwo o poślizgnięcie się.
4. Zwróć uwagę na materiały
Podczas zimowych dyżurów w szpitalu niezbędny będzie Twój komfort cieplny. Zapewnią Ci go odpowiednie materiały – w przypadku bluz, spodni czy fartuchów warto postawić na tkaniny naturalne, które dobrze regulują ciepłotę ciała, jednocześnie nie doprowadzając do przegrzania. Wierzchnie warstwy, takie jak kurtki i bluzy medyczne, mogą być wykonane z nowoczesnych, dobrze izolujących przed zimnem materiałów, takich jak chociażby polar czy Gore-Tex.
5 ubrań medycznych na zimowe dni
Interesuje Cię odzież lekarska na zimowe dni? Na pewno docenisz naszą krótką listę propozycji idealnych na chłodne dni. Wszystkie znajdziesz w ofercie polskiej marki Apolonia, która projektuje i szyje w kraju, wykorzystując najlepsze materiały z całego świata, w tym z Włoch czy Wielkiej Brytanii. Oto pięć ubrań, które naprawdę mogą Ci się przydać.
1. Medyczna bluza polarowa
Niezastąpiona w zimowe dni, niezwykle wygodna i szalenie praktyczna. Taka jest bluza polarowa, którą możesz wkładać nie tylko podczas lutowych dyżurów w oddziale ratunkowym, ale też wiosną czy latem, kiedy też bywa chłodno i warto coś na siebie zarzucić. Wśród polarów dostępnych w naszym sklepie znajdziesz modele nie tylko w kolorze niebieskim czy zielonym, ale też eleganckie, w bieli.
2. Spodnie medyczne
Dobrej jakości spodnie medyczne są niezbędne do zachowania komfortu w zimowe dni. Będą dobrym wyborem nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet. Zimą zastąp nimi ulubione sukienki czy spódnice medyczne. Są tak samo wygodne – zwłaszcza, jeśli wybierzesz model ze stretchu, ze zwężanymi nogawkami i troczkami w pasie, które pozwolą na lepsze dopasowanie.
3. Bluza medyczna z długim rękawem
Zimą warto wyposażyć się w bluzę medyczną z długim rękawem, w której będzie zdecydowanie cieplej niż w modelu z krótkim rękawkiem. Tu jednak koniecznie zwróć uwagę na krój (musi być komfortowy) oraz na materiał (jego skład powinien bazować głównie na naturalnych włóknach, które dobrze regulują ciepłotę ciała. W przypadku chłodniejszych dni lub pracy w niedostatecznie ogrzewanych pomieszczeniach, warto przemyśleć wybór dopasowanej bielizny termoaktywnej.
4. Fartuch medyczny z długim rękawem
Medyczny fartuch z długim rękawem będzie działał podobnie do bluzy – stanowiąc warstwę chroniącą przed chłodem. W naszym sklepie znajdziesz wiele modeli tego typu stroju, w tym odpowiednie dla pracowników laboratorium, pielęgniarek czy lekarzy i lekarek wymagających estetyki na najwyższym poziomie – niezależnie od warunków atmosferycznych.
5. Sukienka medyczna z długim rękawem
Jeśli zdecydowanie preferujesz noszenie sukienek, zimą rozejrzyj się za modelami z rękawem długim lub przynajmniej o długości 3/5 – takie sukienki są praktyczne i cieplejsze niż letnie sukienki z krótkim rękawem. Strój medyczny możesz też skompletować według wspomnianych w pierwszej części wskazówek – wybierając sukienkę lekarską z krótkim rękawem i wkładając na wierzch cieplejszą bluzę, na przykład polarową. Będzie Ci wygodnie i ciepło, a w razie potrzeby możesz wierzchnią warstwę po prostu zdjąć. Jeśli zależy Ci na eleganckim wyglądzie, odpowiednim wyborem będzie biały polar.
Jeśli uważnie przeczytałeś nasz poradnik, masz świadomość tego, jak ubrać się do pracy w szpitalu, przychodni czy karetce w wyjątkowo mroźne, zimowe dni. Poznałeś też propozycje konkretnych ubrań, które warto wziąć pod uwagę w tym kontekście. Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji – nie trudnego. Wystarczy zajrzeć do oferty sklepu Apolonia, żeby odkryć w niej najciekawsze propozycje.