Ile jest w Polsce lekarzy i pielęgniarek? Najnowsze dane

2023-07-03
Ile jest w Polsce lekarzy i pielęgniarek? Najnowsze dane

Niestety, w Polsce z roku na rok widać coraz większą lukę w ilości potrzebnych lekarzy oraz pielęgniarek. Sektor opieki społecznej z tego powodu często nie jest w stanie w optymalnym czasie pomóc odpowiedniej ilości osób. Przewidywania na kolejne lata również nie są optymistyczne. Jak teraz wygląda dokładnie sytuacja? Ile jest w Polsce lekarzy i pielęgniarek oraz jak nasz kraj wypada na tle innych państw Europy? Wszystkie te informacje na bazie najnowszych danych znajdziesz poniżej.

Ilu jest lekarzy i pielęgniarek w Polsce?

Według badań przeprowadzonych przez GUS w 2020 roku, w Polsce pracuje ponad 126 000 lekarzy oraz ponad 210 000 pielęgniarek. Do tych liczb warto jeszcze dołożyć ponad 27 500 położnych. Pomimo że liczba pracowników medycznych w Polsce stale rośnie, co szczególnie wynika z szacowanego wskaźnika liczby lekarzy na 1000 mieszkańców naszego kraju, to nadal jesteśmy w tyle na tle innych krajów w Europie. W innych krajach współczynnik jest znacznie korzystniejszy, co bezpośrednio przekłada się na długość kolejek i czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Niestety: niedobór osób, których znakiem rozpoznawczym są fartuchy medyczne, to poważny problem w Polsce. Według danych OECD, w Polsce brakuje około 100 tysięcy pracowników medycznych, a według wielu innych szacunków, ta liczba może być nawet dwukrotnie większa.

Wpływa to negatywnie na jakość całej opieki zdrowotnej, a szczególnie na dostępność wyspecjalizowanych usług medycznych w znacznie mniejszych miejscowościach czy na zamieszkałych terenach wiejskich.

Jakie są najpopularniejsze specjalizacje wśród lekarzy i pielęgniarek?

W Polsce jednym z najpopularniejszych specjalizacji wśród wszystkich lekarzy, jest medycyna rodzinna, która — tak jak nazwa wskazuje — zajmuje się opieką nad całymi rodzinami. Chodzi głównie o prowadzenie badań profilaktycznych, a także diagnozowanie i leczenie podstawowych chorób. Lekarze rodzinni są standardowo pierwszym kontaktem danego pacjenta z całym systemem opieki zdrowotnej, a ich praca jest nieoceniona dla utrzymania zdrowia społeczeństwa.

Kolejną bardzo popularną specjalizacją wśród lekarzy jest chirurgia, która zajmuje się wszelkimi operacjami i zabiegami chirurgicznymi. Cenieni i popularni chirurdzy pracują zazwyczaj w szpitalach, gdzie wykonują zarówno rutynowe operacje, jak i te skomplikowane i wymagające specjalistycznych umiejętności, dzięki którym wiele osób może wrócić do zdrowia.

Jeśli chodzi o pielęgniarki, to najwięcej z nich oczywiście pracuje w placówkach szpitalnych, gdzie pomagają pacjentom w wielu aspektach. Istnieją jednak również specjalizacje pielęgniarskie, takie jak pielęgniarstwo anestezjologiczne, pielęgniarstwo pediatryczne czy pielęgniarstwo psychiatryczne. Pielęgniarki z tych specjalizacji zajmują się opieką nad pacjentami wymagającymi szczególnej uwagi, w tym na przykład dziećmi, pacjentami w stanie śpiączki czy osobami z chorobami psychicznymi.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jakich lekarzy brakuje w Polsce? Zajrzyj do innych wpisów na naszym blogu.

Jak sytuacja kadrowa w polskim systemie opieki zdrowotnej wpływa na pacjentów?

Sytuacja kadrowa osób z fartuchami medycznymi w polskim systemie opieki zdrowotnej to jedno z największych wyzwań. Brak wystarczającej liczby odpowiednich lekarzy i pielęgniarek znacząco wpływa na przedłużenie się kolejek do specjalistów, dłuższy czas oczekiwania na wizytę lub operację, a w skrajnie niekorzystnych okolicznościach – nawet na niedoszacowanie stanu pacjenta i brak właściwej diagnozy.

Niskie wynagrodzenia dla pracowników medycznych to jeden z głównych powodów braku kadry. Wysokie koszty wykształcenia w dziedzinie medycyny sprawiają, że wielu młodych ludzi decyduje się na migrację zarobkową do innych krajów. Innym problemem jest brak równomiernego rozkładu pracowników z fartuchami medycznymi na terenie całego kraju. W większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, znacznie łatwiej znaleźć specjalistów i zapewnić pacjentom wysoką jakość opieki medycznej. Jednak w mniejszych miejscowościach czy na obszarach wiejskich często brakuje lekarzy i pielęgniarek, co powoduje duże trudności w dostępie do optymalnej opieki medycznej.

Dane dotyczące liczby lekarzy i pielęgniarek w innych krajach Europy

Porównanie liczby lekarzy i pielęgniarek w Polsce z danymi innych krajów Europy może dostarczyć ciekawych informacji na temat sytuacji kadrowej w systemach opieki zdrowotnej. Według danych Eurostatu z 2020 roku Polska ma jedną z najniższych liczb lekarzy w fartuchach medycznych na 1000 mieszkańców w Europie - 2,5, podczas gdy średnia dla UE wynosi 3,6.

Największy współczynnik lekarzy na 1000 mieszkańców jest w Grecji, Austrii i Portugalii. Odpowiednio to 6,2, 5,3 i 5,3. W praktyce to ponad 2 razy więcej niż w Polsce.

Jak widzisz, aktualna sytuacja w służbie zdrowia nie napawa optymizmem, ale pozostaje wierzyć, że może się zmienić w ciągu najbliższych lat – na przykład z uwagi na zmiany zachodzące na poziomie systemowym, politycznym.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 992 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-29
Bardzo .dobrze .
2024-10-28
Fartuch medyczny z krotkim rękawem rewelacja. Jestem zakochana! Materiał jak droga marynarka widać, że sie nie gniecie. Pięknie wygląda i cudnie się nosi. Polecam
pixel