8 aplikacji medycznych, które powinien znać każdy lekarz
Nawet, jeśli należysz do osób o tradycyjnym podejściu do pracy i życia, powinieneś spróbować przestawić się na innowacyjne i nowoczesne rozwiązania. Niektóre, jak praktyczne i zdobywające coraz większą popularność aplikacje medyczne, mogą Ci ułatwić pracę i kontakt z pacjentami. Jakie warto znać? Oto 8 takich, które mają największy potencjał.
Aplikacje medyczne – do czego służą i jakie są ich zalety?
W ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo aplikacji na smartfon czy tablet, które pozwalają monitorować stan zdrowia, aktywność fizyczną, ilość spożytych kalorii czy snu, a także zapisywać codzienne pomiary i wyciągać z nich wnioski w dłuższej perspektywie. To rozwiązania nieocenione dla pacjentów – wygodne, funkcjonalne, łatwe w obsłudze i często darmowe. Warto jednak wiedzieć, że wśród aplikacji znaleźć można też programy dedykowane pracownikom branży medycznej: lekarzom, pielęgniarkom czy ratownikom.
Jakie są ich zalety? Aplikacje mobilne dla lekarzy są przydatne w codziennej pracy i ułatwiają jej organizację. Pozwalają w prosty sposób odnaleźć oznaczenie jednostki chorobowej w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, określić wysokość refundacji, ustalić dawkowanie czy poinformować pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych różnych leków. Dodatkowo, medyczne “apki” dają też wgląd do Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (czyli eWUŚ) i na bieżąco weryfikować swoją wiedzę (dzięki dostępowi do aktualizowanych na bieżąco informacji i podręczników medycznych). Nie da się też ukryć, że aplikacje są niezastąpione również w kontekście umawiania wizyt czy bezpośredniego kontaktu z pacjentami – często bez konieczności posiadania regularnej recepcji. Za pośrednictwem niektórych możesz zamówić też odzież czy czepki chirurgiczne i inne akcesoria.
Zanim jednak zdecydujesz się na pobranie aplikacji na swój system operacyjny iOs czy Android, warto rozeznać się wśród rozmaitych rozwiązań i wybrać to, które najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Jakie aplikacje będą dobrym wsparciem w codziennej pracy lekarza? Oto 8 wybranych.
Czy wiesz, że:
Jak podaje serwis Puls Medycyny, w październiku 2019 roku ukazała się III edycja raportu „Aplikacje zdrowotne”, przygotowana przez Otwarty System Ochrony Zdrowia (OSOZ). Według niej aż 77% polskich lekarzy korzysta z technologii zdrowia cyfrowego lub mobilnych aplikacji zdrowotnych.
1. ZnanyLekarz
ZnanyLekarz to coraz popularniejsze w Polsce oprogramowanie dla lekarzy i placówek medycznych, służące do rejestracji i zarządzania wizytami pacjentów. Zapewnia efektywniejszą organizację pracy, pozwala na bezpośredni kontakt z pacjentem w razie konieczności zmiany terminu wizyty oraz umożliwia przekazanie wiedzy na temat adresów, cennika, obostrzeń panujących w placówce itd.
2. Medfile
Przydatne oprogramowanie, które służy do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Dzięki niemu można bez trudu przygotować kalendarz wizyt, uzupełnić karty pacjenta, zweryfikować eWUŚ, wystawić e-Receptę, e-Skierowanie oraz e-Zwolnienie.
3. haloDoctor
Aplikacja haloDoctor to dodatek do oprogramowania Medfile, z której można jednak korzystać samodzielnie. Do czego służy? Przede wszystkim pozwala stworzyć e-Wizytówkę, która rozpromuje Twój gabinet w internecie i umożliwi kontakt z nim dziesiątkom tysięcy pacjentów (twórcy informują na swojej stronie internetowej, że dzienna liczba odwiedzić na stronie haloDoctor.pl wynosi aż 50 tysięcy).
4. eMPendium
Aplikacja dla specjalistów, a także studentów medycyny. Daje bezpłatny dostęp do takich informacji, jak baza leków i substancji czynnych, sposób dawkowania, wskazania do stosowania i skutków ubocznych, interakcje z innymi lekami czy wysokości refundacji w poszczególnych jednostkach chorobowych.
5. Aptekarz Receptury
Aplikacja medyczna dla lekarzy i farmaceutów, w której znaleźć można receptury na najczęściej przepisywane pacjentom leki robione. Składy środków farmaceutycznych, sposób wykonania czy wskazania do leczenia – to wszystko można mieć dzięki niej pod ręką. Dodatkowym plusem jest kalkulator, który ułatwia obliczenie proporcji składników niezbędnych do wykonania danego leku.
6. MedTube
Bardzo przydatna aplikacja dla lekarzy, w której znaleźć można kilka tysięcy profesjonalnych filmów z zabiegami medycznymi, zarejestrowanymi w placówkach na całym świecie. Warto zwrócić uwagę również na cenne komentarze specjalistów, wykłady z prestiżowych uczelni oraz na możliwość kontaktu z ekspertami. Przy okazji warto też podpatrzeć, jaka odzież lekarska, czy jakie procedury są stosowane na całym globie.
7. BoneBox – Dental Pro
Oprogramowanie służy do diagnostyki stomatologicznej 3D oraz komunikacji z pacjentem. Zawiera anatomiczne modele normatywne wtórnego uzębienia osoby dorosłej. Aplikacja nie tylko wspiera lekarzy w ich codziennej pracy, ale też pomaga wytłumaczyć pacjentom niuanse zabiegów czy powody różnych schorzeń zębów.
8. Egzamin LEK
Aplikacja na telefon i tablet, która pomaga przygotować się do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Aplikacja zawiera zbiór pytań, a także oferuje dostęp do licznych materiałów edukacyjnych.
Zanim zadecydujesz o tym, z jakiej aplikacji warto korzystać, a z jakiej nie – przetestuj je i sprawdź, jakie dają Ci możliwości. Możesz wybrać je w zależności od dziedziny medycyny, którą się zajmujesz, swoich przyzwyczajeń czy sposobu organizacji pracy. Sprawdź te, które wymieniliśmy w tym wpisie lub poszukaj innych – w dzisiejszych czasach tego typu rozwiązań będzie z każdym dniem coraz więcej. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, sprawdź też 10 kont w social media, które powinni obserwować lekarze.